Belgelik Sergisi ALMANYA, 2019

Etiketler
Hakkında

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı ders BELGELİĞİ öğrencilerinin çalışmalarından seçilmiş belgelik sergisi.

30 Mayıs – 21 Haziran 2019
Justus Liebig Üniversitesi
Giessen – Almanya

ders BELGELİĞİ desen sergisi, 29 Mayıs 2019 tarihinde Almanya’nın Giessen şehrindeki Justus Liebig Üniversitesi’nin Sanat Eğitimi Bölümü’nde açıldı.
1. ve 3. sınıf öğrencilerinin desen çalışmalarının ve sergi için özel olarak üretilmiş desenlerin yer aldığı sergi, ders BELGELİĞİ’nin yurtdışındaki dördüncü sergisi olacak. Portre, dış mekan, natürmort gibi farklı konularda üretilmiş çalışmaların bulunduğu sergide, çalışmalar ve eğitim sürecinde izlenen yöntemler hakkında bilgilendirici metinler de yer alacak. Sergi, İstanbul’da yer alan atölyenin eğitim sürecini Giessen’deki Justus Liebig Üniversitesi öğrencileriyle paylaşarak, kültürlerarası etkileşim ve farkındalık yaratmayı ve bu etkileşim ile Türkiye ve Almanya’daki öğrenciler için yeni ufuklar açmayı amaçlıyor. ders BELGELİGİ Desen Sergisi, 30 Mayıs – 21 Haziran 2019 tarihlerinde Justus Liebig Üniversitesi’nin Philosophikum II Yerleşkesi’ndeki Sanat Eğitimi Bölümü H binasının 1. ve 2. katlarında görülebilir.
ders BELGELİĞİ, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü bünyesinde, 1998 yılından beri, H. Avni Öztopçu atölyesinde öğrenciler tarafından sürdürülen, eğitim sürecini belgeleme amaçlı çalışmalar yürütüyor. Çeşitli kollara ayrılan çalışma gruplarıyla doğa, müzik, felsefe ve edebiyat gibi farklı alanların resimle ilişkisini araştırarak sanat eğitimini desteklemeyi amaçlıyor. Bu kollardan Belgelik Ağaçları tohum topluyor, fidan yetiştiriyor ve çevreye duyarlılığı arttıracak çalışmalar yapıyor. Müzik Belgeliği müzik-resim ilişkisini araştırıyor ve müzik denemeleri yapıyor. Felsefe Belgeliği de sanat ve felsefe üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların kapsamının genişletilerek sürdürüleceği ve eğitim süreçlerinin belgelerinin sergileneceği bir eğitim müzesi oluşturmayı hedefliyor. Yurtdışı sergileriyle, her yıl bölüm içinde açtığı ve Türkiye’deki farklı eğitim kurumlarına da taşıdığı Belgelik Sergileri’ni, uluslararası bir boyuta taşımayı hedefliyor. Hem arşivden seçilen çalışmaların hem de sergi için özel olarak üretilen özgün çalışmaların yer aldığı sergi, Türkiye’de yaşayan, sanat eğitimi gören öğrenci ve mezunların çalışmalarının, yurtdışında yer alan eğitim kurumlarında görünürlük kazanmasını sağlayarak eğitimsel bir etkileşim alanı oluşturmaya çabalıyor. Kısacası ders BELGELİĞİ, dünyaya açık olmayı, biçimi-doğayı kendi gözlerimizle görmeyi, yorumlamayı, yaratıcı tavrı ve eleştirel bakışı geliştirmeyi amaçlıyor.

Sergide Çalışmaları Yer Alan Öğrenci ve Mezunlar / Students and Alumni in the Exhibition:

Ahmet Doksanoğlu
Alpay Aksayar
Arzu Arabacı
Ayşegül Kasacı
Begüm Mütevellioğlu
Birgül Eser
Can Yaşar
Didem Kabak
Dilberay Köle
Emrullah Basanmay
Eyüp Ballı
Fisun Türköz
Gökçe Yavaş
Halil Şentürk
Halit Sermisakçı
Hamide Aydın
Hatice Gül
İnci Bulut
Kardelen Keskinel
Mari Jögiste
Müberra Bülbül
Nilgün Erkmen
Nurcan Yurt
Oğuzhan Altay
Okay Özkan
Ömer Kapukaya
Öznur Sipahioğlu
Pınar Parlak
Seda Akman Oturmak
Seda Yalçın
Seda Yaman
Sedat Akdoğan
Selin Özdemir
Serap Çobanlar
Serdal Arslan
Serdar Oruç
Serdar Yılmaz
Servet Aslan
Sibel Kocakaya
Sinan Günaydın
Suat Öğüt
Şahin Çelikten
Tayfun Tınmaz
Tuğçe Kocataş
Ufuk Ülker

Sergi Koordinatörleri / Exhibition Coordinators:
Can Yaşar
Selin Yağmur Sönmez
Grafik Tasarım / Graphic Design:
Bekir Bolat

ders BELGELİGİ Drawing Exhibition is opening at the Justus Liebig University in Giessen, Germany on May 29, 2019.
The exhibition will be the fourth overseas exhibition of ders BELGELİGİ where the 1st and 3rd grade student’s drawings and specially produced drawings took place. The exhibition, which includes works produced in different subjects such as portrait, outdoor, still life, will also include texts containing informational description about the works and education methods. The exhibition aims to create cross-cultural influence and awareness and open up new horizons with this intercultural interaction for students from Turkey and Germany by sharing the educational process of an atelier which is located in İstanbul with the students of Justus Liebig University in Giessen. The exhibition can be seen in Karl Glockner Straße Philosophikum II, Haus H, 1st and 2nd Floor in Justus Liebig University between 30 May-21 June 2019.
ders BELGELİĞİ takes place at the atelier of H. Avni Öztopçu within the Art & Craft Teaching Department of Marmara University, Atatürk Education Faculty, has been carrying out works by students to archive the educational process since 1998. It aims to support art education with the working groups of different sections by investigating the relationship between painting and different fields such as nature, music, philosophy and literature. Belgelik Ağaçları; one of the sections, collects seeds, grows seedlings and works to increase environmental awareness. Müzik Belgeliği explores the relationship between music and painting and makes music experiments. Felsefe Belgeliği works on arts and philosophy. It aims to create an educational museum where the scope of these studies can be expanded and the documents of the educational processes will be exhibited. With overseas exhibitions, it aims to transform the Archives Exhibitions that is held every year in the department and the exhibitions carried other educational institutions in Turkey, to an international dimension. The exhibition that includes works selected from the archive as well as works produced specifically for the exhibition; is striving to create an educational interaction area by providing the visibility in educational institutions located abroad, of the works of students and alumni who live and study art education in Turkey. In short, ders BELGELİĞİ aims to stay open to the world, to see and interpret the forms and the nature with our own eyes, to develop a creative attitude and critical aesthetic attitude.