İki MSKM, 2019

Etiketler
Hakkında

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Anabilim Dalı H. Avni Öztopçu atölye mezunlarının Resim sergisi.

8 – 30 Aralık 2018
Açılış: 8 Aralık 2018 Saat: 14:00

Mustafa Saffet Kültür Merkezi Galerisi
Örnek Mahallesi, Şht. Cahar Dudayev Cad. No:64, 34704 Ataşehir-İstanbul

Katılımcılar:
Aras Yazıcı
Aslıhan Mumcu
Berna Mural
Çiğdem Kıyaklı
Dilberay Köle
Emre Öztürk
Emre Tura
Halil Şentürk
Hasan Aktaş
İbrahim Kaymaz
İdris Cihan
Selin Yağmur Sönmez
Serdar Oruç
Servet Aslan
Taylan Mintaş
Tuğçe Dinler

Sanat eseri, sanatçı ile izleyici arasında bir bağ kurma olasılığını var eder. İzleyici, eser ve mekanla bir ilişki oluşturabilir, mekandan ayrıldığında üzerinde bir etki oluşmuşsa bu izleyicinin üretimidir. Sanatçı ile izleyicinin yer değiştirmesi değildir bu. Çünkü olasılığı yaratan kişidir sanatçı.

Eser ile izleyici arasındaki etkileşimin iki eser arasında da var olduğunu göstermeyi ve aynı sanatçı tarafından yapılan iki farklı eserin yan yana getirilmesiyle ortaya çıkan etkiyi araştıran bu sergi, ikili sergileme biçimini temel alarak hem katılımcılar hem de izleyiciler için bir deney alanı oluşturmayı hedefliyor.

Her katılımcıdan iki eser alarak bir sergi biçimlendirdik. Hem katılımcılar hem de izleyiciler için bir deneyim alanı oluşturduk.

Sergide yer alan eserleri ise ders BELGELİĞİ öğrenci ve mezunlarının çalışmaları oluşturuyor. ders BELGELİĞİ, 1998 yılından bugüne H. Avni Öztopçu atölyesinde kültür-sanat eğitimi çalışmalarıyla sanatçı ve sanat eğitimcileri yetiştirmeyi amaçlayan bir oluşum. Bu oluşum kapsama alanını genişleterek öğrenci ve mezunlarının gönüllü çalışmalarıyla sanat eğitimine katkıda bulunmaya ders BELGELİĞİ Müzesi olarak devam ediyor. Her katılımcıdan iki eser alarak biçimlendirilen bu sergi, kültür sanat hayatımızı desteklemeye devam eden ders BELGELİĞİ Müzesi’nin de ilk sergisi olma özelliğini taşıyor.

Katkıda Bulunanlar:
Hakan Yılmaz, Hande Özdilim, Ufuk Ülker, Aras Yazıcı, Aslıhan Mumcu, Selin Yağmur Sönmez